مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - مطالب تیر 1391


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
كمپرسور سانتریفوژ

نام تجهیز : كمپرسور سانتریفوژ (Centrifugal compressors)

در این كمپرسورها افزایش فشار گاز بر اثرافزایش سرعت آن صورت می گیرد. به این صورت كه سرعت گاز بر اثر حركت پروانه (Impeller )  زیاد شده پس از آن سرعت گاز با برخورد با پخش كننده ها كاهش پیدا می كند و در عوض فشارش بالا می رود.
 


شكل 2 - نحوه حركت گاز توسط پروانه كمپرسورادامه مطلب
برچسب ها: كمپرسورهای سانتریفوژ،
ارسال توسط محمد اسکندری
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
ام تجهیز : كمپرسور (Compressor)
سایر اسامی: فشارنده

چكیده:

كمپرِسورها یا فشارنده‌ها میتوانند برای فشرده كردن گاز یا مایعات به كار رود. البته در حالت دوم به آن پمپ میگویند. كمپرسورها یكی دیگر از انواع تجهیزات متحرك دوار مورد استفاده در صنایع فرآیندی هستند. معمولاً گاز پر فشار خروجی از كمپرسور ها را از یك سیسنم خنك كننده عبور میدهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی باز گردد. انواع گوناگونی از كمپرسور وجود دارد كه برای مصارف صنعتی و خانگی طراحی شده اند.
كمپرسورها به طور عمومی دارای دو نوع محوری و شعاعی هستند:

  • كمپرسور محوری هوا را از میان پره‌های خود عبور داده و به سمت عقب میراند.
  • كمپرسور شعاعی (گریز از مركز) بیشتر در موتورهای قدیمی استفاده میشده است. این نوع از كمپرسور دارای پره‌های بسته است و هوا را از میان پره‌های خود عبور نمیدهد بلكه هوا را در جهت شعاع خود به سمت بیرون میراند و هوا پس از برخورد به پخش كننده (دیفیوژر) از سرعتش كاسته شده و به دما و فشارش افزوده میشود.


ادامه مطلب
برچسب ها: كمپرسور،
ارسال توسط محمد اسکندری
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
نام تجهیز : جوش آور واتر تیوب (Water tube Boiler)

جوش آورهای Water tube نیز از دیگ بخار، كوره و مشعل تشكیل شده اند لكن از دیگ بخار (Steam Drum) آن لوله های زیادی منشعب شده و به دیگ ته نشین كننده (Mud Drum) وصل می شود وضع انشعاب لوله ها و قرارگرفتن آنها در كوره به نحوی است كه:

  • لوله هایی كه دورتر از آتش كوره قرار دارند آب را از دیگ بخار به دیگ ته نشین كننده می برند، این لوله ها را پایین بر (Downcomer) می گویند.
  • لوله هایی كه در مجاورت شعله آتش قرار دارند مخلوط آب و بخار آب را به دیگ بخار می برند این لوله ها را بالا بر (Riser) می نامند.


ادامه مطلب
برچسب ها: بویلر واتر تیوب، واتر تیوب، boiler water tube،
ارسال توسط محمد اسکندری
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
نام تجهیز : جوش آور فایر تیوب (Fire tube Boiler)
سایر اسامی: لوله دودی

 این جوش آورها از سه قسمت دیگ بخار، كوره و مشعل تشكیل شده اند. ساختمان آن بدین صورت است كه دیگ بخار آن به صورت یك دستگاه مبدل حرارتی پوسته و لوله است. این جوش آور بیشتر در جاهایی كار گذاشته می شود كه بخواهند از هدر رفتن گرمای حاصل از یك فعل و انفعال جلوگیری كنند(مثل گرمای حاصل از سوزاندن گوگرد و اكسیژن برای تهیه اسید سولفوریك). در این نوع جوش آورها گازهای گرم از درون لوله های دیگ بخار می گذرند و ضمن تبادل حرارت با آب داخل پوسته، آب را به بخار تبدیل می كنند. در یك نوع از جوش آورهای Fire tube، دیگ عمودی بالا خشك است. این جوش آور شامل یك پوسته استوانه ای عمودی حاوی یك آتشدان استوانه ای و تعدادی لوله های دودی كوچك است. گرمای ناشی از عبور آتش از ورقه های آتشدان به آب درون دیگ از طریق تابش انتقال می یابد. گازهای داغ به سمت بالا و از میان لوله های دود به دودكش می روند و در این میان قسمتی از گرمای خود را به فلز لوله ها می دهند كه سبب انتقال گرما به آب درون دیگ می شود . فشار این نوع جوش آورها به ندرت از 200 psi  تجاوز می كند.ادامه مطلب
برچسب ها: فایر تیوب، جوش اور فایر تیوب، boiler fire tube،
ارسال توسط محمد اسکندری
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
فین عبارت است از پره های بسیار نازک از جنس آلومینیوم ، مس ، برنج ، کاربن استیل ، گالوانیزه و یا استینلس استیل که بر روی لوه های انتقال حرارت مونتاژ میگردد.
فین باعث ازدیاد سطح تبادل شده و سرعت انتقال را افزایش میدهد .

سطح گسترده یا فین یک ابزار مهندسی برای افزایش میزان انتقال حرارت از سطوح می باشد. مثال های عملی کاربرد فین ها:

  • انواع رادیاتورها
  • بدنه ی سیلندر موتور سیکلت ها
  • موی بدن!

اشکال زیر مثالهای متعددی از کاربرد فینها را نشان میدهند.

ادامه مطلب
برچسب ها: کاربرد فین ها، فین ها، فین،
ارسال توسط محمد اسکندری
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic