تبلیغات


مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - كمپرسور سانتریفوژ


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
كمپرسور سانتریفوژ

نام تجهیز : كمپرسور سانتریفوژ (Centrifugal compressors)

در این كمپرسورها افزایش فشار گاز بر اثرافزایش سرعت آن صورت می گیرد. به این صورت كه سرعت گاز بر اثر حركت پروانه (Impeller )  زیاد شده پس از آن سرعت گاز با برخورد با پخش كننده ها كاهش پیدا می كند و در عوض فشارش بالا می رود.
 


شكل 2 - نحوه حركت گاز توسط پروانه كمپرسور

كمپرسورهای سانتریفوژ دقیقاً مانند پمپهای سانتریفوژ تشكیل شده اند از یك پروانه كه داخل پوسته ای می چرخد. اساس كار این كمپرسورها بر پایه نیروی گریز از مركز طراحی شده است. دركمپرسورهای سانتریفوژ فاصله بین پوسته و پروانه خیلی كم است. بنابراین جنس محور كمپرسور باید از فلز یا آلیاژی باشد كه در دورهای بالا حداقل انحنا را داشته باشد تا پروانه با پوسته تماس پیدا نكند. همچنین گاز ورودی به كمپرسور باید كاملاً خشك باشد و هیچ مایعی به همراه نداشته باشد . برای همین، قبل از هر كمپرسور یك مخزن آبگیر ( Knock Drum out) قرار می دهند تا اگر احیاناً قطرات مایعی در گاز موجود است توسط این مخازن گرفته شود. چون قطرات مایع به پره های كمپرسور ضربه وارد كرده و آسیب می رساند.
اگر فشار خیلی بالا مد نظر باشد، باید از كمپرسورهای سانتریفوژ چند مرحله ای استفاده كرد به خاطر اینكه با افزایش فشار گاز دمای آن نیز زیاد می شود و این افزایش دما اگر از حد معینی بیشتر شود باعث آسیب رساندن به قطعات كمپرسور و اختلال در سیستم می شود. همچنین ممكن است با افزایش فشار، قسمتی از گاز تبدیل به مایع شود و این قطرات مایع ایجاد شده در گاز باعث از بین بردن پره های كمپرسور می شود. به دلایل ذكر شده از كمپرسورهای چند مرحله ای استفاده می شود. به این ترتیب كه پس از هر مرحله فشردگی، گاز را خنك كرده و مایع احتمالی در آن را توسط intercooler به وسیله مخازنی در بین راه گرفته سپس گاز خشك (بدون مایع) و خشك شده را به مرحله دوم می فرستند و به این ترتیب می توان پس از چند مرحله فشردن به فشار نسبتاً بالایی دست یافت.
 


شكل 3 - نمای داخلی كمپرسور سانتریفوژ 4 مرحله ای

مزایای كمپرسورهای سانتریفوژ

كمپرسورهای سانتریفوژ نیاز به تعمیركمتری دارند و می توانند مدت زیادی را بدون وقفه در سیستم كار كنند. علاوه برآن، این كمپرسورها اندازه كوچكتری نسبت به كمپرسورهای رفت و برگشتی د ارند . زیرسازی كمپرسورهای سانتریفوژ كوچكتر از انواع دیگراست و نیاز به آب یا روغن خنك كننده ندارد چون به طور كلی محفظه این نوع كمپرسورها با هوا خنك می شود. جریان خروجی از این نوع كمپرسورها یكنواخت است و ضربه ای به بخش تخلیه كمپرسور وارد نمی كند. مزیت دیگری كه این نوع كمپرسورها دارند این است كه استهلاك كمتری نسبت به انواع دیگر دارند و این به خاطر كم بودن قطعات متحرك این كمپرسور است .

معایب كمپرسورهای سانتریفوژ


كاركرد این كمپرسورها وابستگی شدید به وزن مخصوص، جرم مولكولی و نسبت Cp/Cv گاز ورودی دارد. كاهش وزن مخصوص و وزن مولكولی گاز باعث افزایش توان مصرفی كمپرسور خواهد شد ، همچنین متراكم كردن گازهای با وزن مولكولی كم باعث افزایش تعداد مراحل در این كمپرسورها می شود . با وجود مزایایی كه كمپرسورهای سانتریفوژی نسبت به كمپرسورهای رفت و برگشتی دارند، دارای راندمان كمتری نسبت به آنها هستند. موتورهای محرك كمپرسورها به دو صورت الكتریكی و توربینی است اما باتوجه به سرعت زیاد كمپرسورهای سانتریفوژی اگر برای این نوع كمپرسورها از موتورهای الكتریكی استفاده شود، برای تغییر سرعت دوران برای گازهای متفاوت نیاز به جعبه دنده می باشد كه این امر احتمال لرزش و ارتعاش را بالا می برد و باعث افزایش هزینه های تعمیرات و استهلاك خواهد شد. در نتیجه كنترل جریان در این كمپرسورها با سهولت كمتری انجام می شود.
برچسب ها: كمپرسورهای سانتریفوژ،
ارسال توسط محمد اسکندری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما در میان رشته های ریاضی کدام رشته بهتر است؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ