تبلیغات


مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - بویلر فایر تیوب (Fire tube Boiler)


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
نام تجهیز : جوش آور فایر تیوب (Fire tube Boiler)
سایر اسامی: لوله دودی

 این جوش آورها از سه قسمت دیگ بخار، كوره و مشعل تشكیل شده اند. ساختمان آن بدین صورت است كه دیگ بخار آن به صورت یك دستگاه مبدل حرارتی پوسته و لوله است. این جوش آور بیشتر در جاهایی كار گذاشته می شود كه بخواهند از هدر رفتن گرمای حاصل از یك فعل و انفعال جلوگیری كنند(مثل گرمای حاصل از سوزاندن گوگرد و اكسیژن برای تهیه اسید سولفوریك). در این نوع جوش آورها گازهای گرم از درون لوله های دیگ بخار می گذرند و ضمن تبادل حرارت با آب داخل پوسته، آب را به بخار تبدیل می كنند. در یك نوع از جوش آورهای Fire tube، دیگ عمودی بالا خشك است. این جوش آور شامل یك پوسته استوانه ای عمودی حاوی یك آتشدان استوانه ای و تعدادی لوله های دودی كوچك است. گرمای ناشی از عبور آتش از ورقه های آتشدان به آب درون دیگ از طریق تابش انتقال می یابد. گازهای داغ به سمت بالا و از میان لوله های دود به دودكش می روند و در این میان قسمتی از گرمای خود را به فلز لوله ها می دهند كه سبب انتقال گرما به آب درون دیگ می شود . فشار این نوع جوش آورها به ندرت از 200 psi  تجاوز می كند.

مزایای جوش آورهای فایر تیوب:

هزینه ساخت جوش آورهای فایرتیوب كمتر از سایر انواع جوش آورها است، علاوه بر این، جوش آورهای فایرتیوب با داشتن سطح حرارتی مساوی آب بیشتری نسبت به سایر جوش آورها در دیگ بخار خواهند داشت. از این مولدها معمولا برای تولید حجم كم بخار استفاده می شود.

معایب جوش آورهای فایرتیوب:

قسمت های مختلف جوش آورهای فایرتیوب برای تمیزكاری، بازرسی وتعمیرات كمتر قابل دسترس است . ظرفیت این نوع جوش آورها با بالا رفتن فشار و دمای مورد نیاز محدودیت پیدا می كند و به ضخامت جداره بیشتری احتیاج دارد در نتیجه با كم و زیاد شدن تقاضای بخار كمتر هماهنگ می شود، همچنین به دلیل اینكه تغییرات درجه حرارت ایجاد تنش های زیادی در اجزای جوش آور می نماید احتمال انفجار در این نوع جوش آورها از سایر انواع بیشتر است، لذا ضریب اطمینان كمتری دارند.

شكل 3 - نمونه یك جوش آور فایر تیوب

منبع:سایت پترونت
برچسب ها: فایر تیوب، جوش اور فایر تیوب، boiler fire tube،
ارسال توسط محمد اسکندری
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ