مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - دانستنیهای نفت


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

* آیا می‌دانستید نخستین فعالیتهای اکتشافی در سال 1280 با قرار داد((دارسی)) در مناطقی از استان خوزستان آغاز شد و 7 سال بعد در یکی از روزهای بهار 1287 با کشف میدان نفتی مسجد سلیمان با موفقیت به نتیجه رسید.

* آیا می‌دانستید نخستین میدان دریایی کشور،بهرگانسر است که در دهه 1330 کشف شد.

* آیا می‌دانستید بزرگترین میدان گازی جهان که پارس جنوبی است.

* آیا می‌دانستید بزرگترین اکتشاف ایران ،میدان نفتی آزادگان در نزدیکی اهواز است.

* آیا می‌دانستید نخستین چاه نفت که به معنای حقیقی حفاری شد،در عمق 21 متری به نفت رسید. آیا می‌دانستید نخستین سکوهای نفتی دریایی در سال 1947 میلادی در خلیج مکزیک به آب انداخته شد.

 *
آیا می‌دانستید نخستین عملیات حفاری نفت در سال 1859 در منطقه تیتوسویل ایالت پنسیلوانیا آمریکا انجام شد.

 *
آیا می‌دانستید در سال 1924 نخستین خط لوله ساخته شده از چدن به طول 350 کیلومتر میدان گازی "وستر" لوییزیانا را به شهر"بومنت" تگزاس متصل کرد.

 *
آیا می‌دانستید نخستین بار استفاده از گاز در ایران در سال 1881 میلادی برای روشنی چراغ در شهر تهران صورت گرفت.

* آیا می‌دانستید نخستین استفاده از گاز طبیعی خارج از حوزه مناطق نفتخیز برای تغذیه کارخانه تازه تاسیس مجتمع کود شیمیایی شیراز بود که از سوی وزارت صنایع و معادن در سال 1344 احداث و بهره برداری از آن آغاز شد.


* آیا می‌دانستید نخستین ناوگان نفتی کشور 26 شهریور 1334 به نام شرکت ملی نفتکش تشکیل شد.

*
آیا میدانستید در سال 1305 هجری شمسی نخستین چاه پازنان واقع در جنوب شرقی آغاجاری که با هدف استخراج نفت حفر شده بود به گاز رسید.

* آیا می‌دانستید گاز ایران نخستین بار در سال 1349 به شوروی سابق صادر شد.

* آیا می‌دانستید نخستین خط لوله ایران در سال 1349 احداث شد.

 *
آیا می‌دانستید در سال 1350 شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای نخستین بار در تاسیسات خود واقع در بندر امام خمینی از گاز ترش منطقه مسجد سلیمان استفاده کرد.

 *
آیا ‌می‌دانستید برای نخستین بار صنعت پتروشیمی در سال 1920 میلادی در ایالت متحده شکل گرفت.

* آیا می‌دانستید اواخر سال 1337 صنایع پتروشیمی ایران با تاسیس بنگاه کود شیمیایی کار خود را آغاز کرد.

* آیا می‌دانستید نخستین خط لوله نفت ایران در اواسط سال 1911 میلادی از سوی"چارلز ریش" پس از انجام آزمایشات اولیه به طول 130 کیلومتری از مسجد سلیمان به پالایشگاه آبادان که تا آن زمان هنوز آماده نشده بود مورد بهره برداری قرار گرفت.

* آیا می‌دانستید نخستین پالایشگاه کشور در آبادان به نام پالایشگاه آبادان در سال 1912 آماده بهره برداری شد.

* آیا می‌دانستید نخستین چاه نفت در کشور که به نفت رسید در مسجد سلیمان حفر شد، نفت از این چاه 5 خرداد ماه 1287 هجری شمسی از چاه حفاری شده فوران کرد.


* آیا می‌دانستید نخستین پتروشیمی در ایران مجتمع پتروشیمی شیراز است که در سال 1342 جهت تولید کود شیمیایی در مرودشت فارس احداث شد.

* آیا میدانستید اکتشاف نفت در خلیج فارس در اواخر دهه 1950 آغاز و اولین میدان نفتی بهرگانسر در سال 1960 کشف شد.

* آیا میدانستید در سال های 1860 تا 1885 میلادی نفت سفید محصول عمده پالایشگاه ها بود و از این ماده در بخاری ها وچراغ های روشنایی استفاده می‌شد. طی این سال ها، چراغ های نفتی به سرعت جای چراغ های پیه سوز وروغنی را گرفت ونفت سفید جایگزین زغال سنگ شد.

* آیا میدانستید در آغاز قرن بیستم با اختراع موتورهای درون سوز و کاربرد روز افزون آنها، بنزین به تدریج مهم ترین محصول پالایشگاه ها شد.

* آیا میدانستید نخستین محموله نفت خام ایران در سال 1292 شمسی صادر شد.

* آیا میدانستید میلیون ها سال طول کشیده است تا از باقیمانده گیاهان و جانوران، منابع نفت وگاز به وجود بیاید. به همین دلیل به سوخت های فسیلی نفت و گاز تجدید ناپذیر است.

* آیا میدانستید نفت و گاز مثل هوا جنگل ودریا به همه نسل ها تعلق دارد، حتی آنها که هنوز به دنیا نیامده اند و برای حفظ حقوق آیندگان وبرای احترام گذاردن به کار وتلاش دیگران باید از هدر دادن ومصرف بی رویه فرآورده های نفت و گاز جلوگیری کنیم.

* آیا میدانستید نخستین محصول پتروشیمی در سال 1920 میلادی تولید شد و از سال 1940 میلادی این صنعت به صورت یک صنعت عظیم و جهانی در آمد.

* آیا میدانستید صادرات فرآوردههای پتروشیمی در ایران چرخ هزاران کارخانه به گردش در آمده و سالانه از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

* آیا میدانستید صدها طرح بنیادی در جهت امکانات عمومی و رشد وتوسعه کشور، همچون طرح های آموزشی، رفاهی، احداث نیروگاههای برق آب شیرین کن، فرودگاه، اسکله و فضای سبز از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مناطق مختلف ایران به اجرا درآمده است.

* آیا میدانستید امروزه از مواد پلاستیکی در ساخت ساده ترین وسایل تا فضا پیماها و ناتو تکنولوژی ومهندسی پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* آیا میدانستید پلاستیک ها با خواص متنوع و کابردهای مختلف یکی از پرمصرف ترین مواد مورد استفاده جوامع بشری هستید و تولید قطعات پلاستیکی به مراتب ارزن تر از ساخت همان قطعات از مواد طبیعی است.

* آیا میدانستید به طور متوسط وزن یک قطعه پلاستیک تقریباً یک دوم قطعه آلومینیومی و یک ششم وزن قطعه آهنی مشابه است.

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic