مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - پارامترهای موثر در کیفیت روغن های موتور


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

روغنهای موتور وصنعتی مخلوطی از روغنهای روان کننده نفتی (روغن پایه)ودرصدی مواد افزودنی هستند .

پس برای کیفیت مناسب یک روانکار نحوه ومیزان پالایش روغنهای پایه وهمچنین خواص شیمیایی و فیزیکی آنها

در کنار نوع ،کیفیت، تاثیر آنها روی یکدیگر و روغن پایه و کمیت ادتیوها اهمیت بسزایی دارند

 

میزان اطلاعات تولید کنندگان از خواص روغن پایه و ادتیوها در فرمولاسیون نهایی روانکار نقش بسیار حیاتی دارد

خواص فیزیکی و شیمیایی زیادی وجود دارد که میتوان آنها را اندازه گیری کرد وتا حد زیادی قابلیت های یک

روانکار را سنجیده که تستهای فیزیکی وشیمیایی روغن را در قسمتهای بعد توضیح میدهیم

بنابر این برای داشتن خواص فوق، روغن باید ترکیب درستی از مواد اولیه زیر را داشته باشیم

  1. روغن پایه مرغوب و با کیفیت مناسب از لحاظ پالایش
  2. مواد افزودنی لازم با انواع ومقادیر صحیح

 

1.روغن پایه معدنی

روغنی که به عنوان یک پایه برای روانکار به حساب می آید و پس از اضافه کردن مواد افزودنی به آن روانکار نهایی بدست میآید روغن پایه نامیده میشود .

روغن پایه از نظر حجمی مهمترین مواد تشکیل دهنده ی روانکار میباشد واز لحاظ وزنی بیش از 85% فرمولاسیون یک روانکار را تشکیل میدهد

روغن پایه را میتوان از منابع نفتی یا غیر نفتی بدست آورد ،بیشتر روغنهای پایه مصرفی در جهان امروز از پالایش نفت خام بدست می آید

روغنهای پایه  تفاوت زیادی با یکدیگر در اجزا مولکولی و در نتیجه در خواص فیزیکی و شیمیایی دارند،به همین دلیل در سال 1993 انجمن نفت آمریکا  API یک سیستم تقسیم بندی روغن طراحی و همه  روغنهای پایه را بر اساس    درصد وزنی ترکیبات ......... درصد وزنی گوگرد و شاخص گرانروی به 5 گروه تقسیم کرده است که مربوط به روغن پایه های 1 الی 5 است.

روغن پایه سنتزی

روغن های سنتزی یا مصنوعی روغن هایی هستنهد که از طریق متصل کردن یک یا چند جزء آلی مشخص با وزن مولکولی کم در شرایط کنترل شده سنتز یا ساخته می شوند. این ترکیب شدن که در شرایط کنترل شده فیزیکی و شیمیایی انجام می شود باعث می شود روغن سنتزی حاصل خواص مشخصی داشته باشد که از پیش مورد نظر بوده است.

مواد افزودنی و اهمیت آنها

امروزه کلیه روانکارها چه آنهایی که پایه معدنی و چه آنهایی که پایه سنتزی دارند برای داشتن کارایی مناسب و مطلوب نیازمند مواد شیمیایی دیگری (افزودنیها) هستند که بتوانند خواص مورد نظررا در آنها ایجاد نمایند. این مواد شیمیایی سنتزی که غالباً که مواد آلی و یا آلی فلزی هستند ضمن اینکه خواص جدیدی به روانکار می دهند می توانند بعضی ویژگیهای موجود در روانکار را تقویت و از بروز برخی پدیده های نامطلوب در سیستم روانکاری نیز جلوگیری نمایند. بنابراین کارایی یک روانکار که از یک روغن پایه با کیفیت مناسب ساخته شده است بستگی زیادی به نوع و میزان افزودنی های ان خواهد داشت.

خواص فیزیکی و شیمیایی روغن ها
خواص فیزیبکی و شیمیایی وسیله خوبی برای کنترل محصول تولیدی می باشد. با این ازمایشات می توان فهمید که آیا خط تولید دارای شرایط یکنواخت می باشد یا نه ؟، همچنین آزمایشات می توانند تغییرات ایجاد شده در روغن در اثر کار کردن در موتور اتومبیل و یادر دستگاه مورد نظر و علت آن را یقین نمایند .
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic