مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - اطلاعاتی در مورد بنزین بنزین بدون سرب و مكمل بنزین یا محافظ سوپاپ


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

شیمی - مقالات
 
اضافه كردن تركیبات سرب‌دار ( تترا انیل سرب) TEL به بنزین به دو علت انجام می‌گیرد . 1. این ماده بعنوان ضد كوبش (تق‌تق كردن) موتور عمل می‌كند . 2. از احتراق تركیبات سرب‌دار ، سرب روی دیواره محفظه احتراق می‌نشیند و به عنوان روانكار از سایش سیت سوپاپ جلوگیری می‌كند .
وجود این ماده در بنزین از دو نظر اشكال ایجاد می‌كند . 1. برای سلامتی انسان خصوصاً اطفال و زنان باردار مضر است ( باعث بروز عقب‌ماندگی ذهنی در اطفال می شود) 2. وجود این تركیبات امكان استفاده از كاتالیزورهای ضدآلودگی مانند كنورتور (دستگاه تبدیل كننده گازهای مضر به گازهای بدون خطر كه در انتهای اگزوز نصب می‌شود) را غیر ممكن می‌سازد .
استفاده از بنزین بدون سرب باعث جلوگیری از زنگ زدن قطعات موتور ، كاهش رسوبات جامد در موتور كاهش فرسایش مالشی در سنگهای پیستون ، كاهش میزان چسبندگی و گرانروی روغن و در نتیجه كاهش مصرف سوخت ، جلوگیری از كثیف شدن شمع‌ها و موارد دیگری كه در اثر وجود سرب ایجاد می شود . اشكال عمده بنزین بدون سرب این است كه در موتورهایی كه دارای سر سیلندر چدنی هستند علاوه بر ایجاد رسوب در محفظه احتراق باعث فرورفتگی سوپاپ ، سایش سیت سوپاپ و باعث تغییراتی در سوپاپ می‌شود كه نتواند بدرستی بر روی سیت قرار گیرد . بنابراین هیدروكربنهای سوخته و محصولات احتراق به اگزوز نشت پیدا كرده و آلودگی هوا را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر مصرف سوخت بتدریج افزایش می یابد و عملكرد موتور در حالت در جا نامطلوب می‌گردد . همچنین احتمال داغ شدن بیش از حد سوپاپ و خرابی آن بیشتر می‌شود . امروزه جهت رفع خوردگی سیت سوپاپ در سیلندرهای چدنی و آلومینیمی از بوش‌های سخت شده كه در مقابل عوامل شیمیایی خورنده مقاوم هستند استفاده می گردد كه قابلیت استفاده از بنزین بدون سرب را داشته باشد . بیشتر اتومبیلهایی كه برای بنزین معمولی طراحی شده‌اند ( درجه اكتان بنزین 89) با بنزین بدون سرب (درجه اكتاب87) كاركرد خوبی از خود نشان می‌دهند . با توجه به اینكه درجه اوكتان بنزین سرب‌دار در ایران حدود 93 است مصرف آن در موتورهایی چدنی قدیمی اشكال ایجاد می‌كند كه جهت رفع این مشكل از مكمل بنزین كه دارای ماده MTBE( میتل تترابوتیل اتر) است استفاده می‌گردد . این ماده باعث تنظیم سرعت چرخش سوپاپ ، كاهش نیروی وارده از طرف سوپاپ برسیت و افزایش قابلیت انتقال حرارت سوپاپ با سرد كردن سطح سوپاپ می‌شود از طرف دیگر رسوبات محفظه احتراق زیاد می‌گردد كه این رسوبات درجه اكتان بنزین را بالا برده ولی آلودگی ناشی از هیدروكربنهای سوخته را افزایش می‌دهد . بنابراین تأثیر عمده بنزین بدون سرب در عملكرد موتور افزایش عمر آن بوده ، مانع از زندگی و خوردگی موتور می‌گردد . و تأثیر بنزین ، افزایش عدد اكتان ( بهسوزی) و تنظیم موتور و جلوگیری از خرابی سیت سوپاپ‌هاست . لازم به تذكر است كه هیچ ماده دیگری نمی‌تواند عملكرد بنزین را داشته باشد و نباید به بنزین غیر از آن اضافه گرد .
منبع :
متن از elmiran1.mihanblog.com
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو