مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - مواد افزودنی روغن


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت

مواد افزودنی روغن       Oil Additives

 

چون روغن پایه که از پالایش نفت خام بدست می آید هنوز ویژگیهای لازم را برای استفاده در موتور خودروهای مدرن و ماشین آلت صنعتی را به طور کامل دارا نیست موادی به آن اضافه می شود تا در روغن مقاومت لازم برای شرایط سنگین کار ، حرارت و فشار زیاد موتور رابه طور بهینه ایجاد نماید. مهمترین موادی که به منظور  تامین ویژگیهای مناسب به روغن پایه افزوده می شوند عبارتند از:

1

1.پاک کننده و متفرق کننده ها            Dispersants and Detergents

 

در طی فرآیند احتراق مقدار زیادی ذرات دوده و مواد ناشی از احتراق ناقص پدید می آیند که در روغن نامحلول هستند و موجب تشکیل رسوب در پیستونها می شوند که حتی ممکن است باعث چسبندگی رینگ به پیستون شوند . جهت جلوگیری از این مشکل مواد افزودنی پاک کننده و متفرق کننده به اکثر روغن های روان ساز برای از بین بردن رسوبات فوق افزوده می گردد. این افزودنی باعث پاک کردن سطوح و متفرق کردن آلودگی های پاک شده در روغن میشود.هر چه مقدار این افزودنی ها بیشتر باشد روغن از قدرت پاک کنندگی بیشتری برخوردار است در نتیجه روغن سریع تر سیاه می شود که هرجه میزان این ماده افزودنی کمتر باشد روغن دیرتر سیاه می گردد اما باعث ته نشین شدن رسوبات در موتور و اسیب رسیدن به آن می شود . بنابراین سیاه شدن رنگ روغن هنگام کار بر خلاف تصور عامه مصرف کنندگان به هیچ وجه دلیل بر نامرغوب بودن روغن نیست.

 

2. ماد ضد اکسیداسیون               Anti – Oxidant

3. مواد ضد ساییدگی              

   Anti - Wear

در شرایط کاری سخت اجزای موتور(سوپاپ ها ، بادامک ها و ........) دچار ساییدگی میشوند . مواد افزودنی ضد ساییدگی از بروز چنین ضایعاتی جلوگیری می کند . استفاده از این افزودنیها به منظور ایجاد لایه مقاومی از مواد شیمییایی روغن ماشین ، قطعات متحرک و ثابت است تا از تماس مستقیم فلز با فلز و درنتیجه بروز تاثیرات سائیدگی جلوگیری نماید.

افزودنیهای ضد سایش بیشتر باعث  کاهش اصطکاک در شرایط فشار متوسط و افزودنیهای فشار پذیر E.P که واکنش پذیر هستند در زمانی که فشا رروی سیستم زیاد باشد استفاده می شود.

 

4.مواد ضد خوردگی و ضد زنک زدگی        Anti-Corrosion &Anti-Rust

5. مواد پایین اورنده نقطه ریزش                       Pour Point Depressants

 

این مواد به منظور پایین آوردن نقطه ریزش به روغن افزوده می شوند تا راه اندازی و روشن کردن موتور در هوای سرد امکان پذیر گردد یعنی به کمک این مواد ذرات پارافین موجود در روغن را در دمای پایین به صورت معلق نگه می دارند و از بسته شدن روغن (جامد شدن آن ) جلوگیری می نمایند.

 

6. مواد ضد کف                 Anti –Foam

 

 

 

7. ترکیبات مقاوم کننده در برابر فشار         Extreme Pressure Additives

 

ترکیبات مقاوم کننده در برابر فشار یا مواد افزودنی E.P ترکیبات شیمیایی هستند که به منظور جلوگیری از تخریب ناشی از تماس فلزی  با یکدیگر به روان  کننده افزوده  می شوند .  مکانیسم عمل  تر کیبات E.P که آنها تحت شرایط روانکاری مرزی با سطوح فلزی واکنش نشان داده و فیلمی از نمک های فلزی تشکیل می دهند که این فیلم به صورت یک روان کننده جامد عمل می کند و قابل ذکر است که افزایش درجه حرارت بعلت بالا رفتن فشار مکانیکی موئثرترین عامل در تاثیر مواد افزودنی E.P  در روغن می باشد.

بنابراین در مواقعی که دو سطح تحت شرایط بارو درجه حر ارت زیاد روی یکدیگر می لغزند اصطکاک و سایش بین سطوح تماس آنها زیاد خواهد شد که برای جلوگیری از این امر از این مواد افزودنی استفاده می نمایند.

 

8.امولسی فایرها             Emulsifiers Additives

 

این مواد افزودنی دارای خاصیت حل شوندگی روغن در آب می باشند .امولسی فایرها یی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

الف:.صابون های فلزی

ب:.روغن های ویژه حیوانی و گیاهی

د:.ترکیبات قطبی

 

10.دی امولسی فایرها   

این مواد به علت تغییر در کشش سطحی روغن از تشکیل امولسیون پایدار در روغن جلوگیری کرده و در نتیجه باعث می شود که امولسیونبین آب و روغن شکسته شود و آب به راحتی از روغن جدا شود . جداشدن آب و روغن از یکدیگر یکی از مهمترین خصوصیات روغن هایی است که در تماس با آب یا بخار آب هستند.
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو