مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت - الیاف مصنوعی


امروز :
مهندسی شیمی طراحی فرایندهای صنایع نفت


آشنایی با نخستین الیاف مصنوعی كاروتزر، شیمیدان آمریكایی است كه 27 آوریل سال 1896 میلادی متولد شد. او توانست برای نخستین بار به فناوری ساخت نایلون دست یابد. این ماده پلاستیكی مصنوعی كه از پلی‌آمیدهایی با وزن مولكولی بالا ساخته می‌شود، اولین الیاف پلیمری مصنوعی است كه در سال 1938 میلادی به صورت تجاری تولید شد.
بسیاری بر این باورند كه فناوری ساخت و تولید نایلون، بنیانگذار صنعت تولید الیاف مصنوعی در سطح جهان بوده است. این محقق پس از دستیابی به این موفقیت، به تحقیقات خود در زمینه شیمی آلی در دانشگاه‌های ایلی‌نویز و هاروارد ادامه داد و توانست به نتایج ارزشمند و قابل توجهی در این زمینه دست یابد.
سال 1928 میلادی كاروتزر به سرپرستی تیم تحقیقاتی شركت بزرگ دوپونت دمورس كه مجموعه طرح‌هایی را در زمینه شیمی آلی در دستور كار خود قرار داده بود، منصوب شد.
كاروتزر درباره ساختار تركیباتی با وزن مولكولی بالا و چگونگی تغییر آرایش آنها در نتیجه پلیمریزاسیون و تركیب با ذرات دیگر به تحقیق پرداخت. بدون تردید، نتایج به دست آمده از این تحقیقات كه از طرح‌های پژوهشی بسیار مهم بوده است، نقش بسیار مهمی در دستیابی به روش ساخت الیاف نایلونی طبیعی داشته است. به طور كلی الیاف مصنوعی علی‌رغم این كه از بسیاری جهات از خواصی مشابه الیاف مصنوعی نظیر الیاف پشمی، پنبه‌ای، ابریشمی و همچنین نوعی لاستیك مصنوعی موسوم به نئوپرن كه از وینیل استیلن مشتق می‌شود، برخوردار هستند از بسیاری جهات بسیار بهتر و دارای خواص و ویژگی‌هایی هستند كه می‌تواند در گسترش زمینه‌های كاربرد آنها در زندگی روزمره ما انسان‌ها تاثیرگذار باشد.
نئوپرن‌ها گروهی از تركیبات شیمیایی از خانواده الاستومرها یا كشپارها هستند. این گروه از مواد در حقیقت تركیبات آلی مصنوعی لاستیك مانندی هستند كه وزن مولكولی بسیار بالایی داشته و از تركیب شیمیایی تركیبات ساده‌تر ساخته می‌شوند. از این ماده در ساخت تخت كفش، لوله‌های پلاستیكی مخصوص آبیاری و آبپاشی و چسب كه در مقایسه با لاستیك طبیعی از مقاومت بیشتری در برابر مواد نفتی، حلال‌ها، گرما و هوازدگی برخوردار باشد، استفاده می‌شود.
نئوپرن نخستین بار در سال 1931 میلادی تهیه و ساخته شد كه همزمان با آن ساخت مواد لاستیكی مصنوعی نیز در ایالات متحده آمریكا با استقبال چشمگیری مواجه شده بود. معمولا برای افزایش استحكام این تركیب از اكسیدمنگنز یا اكسید روی استفاده می‌شود. اگرچه قیمت بسیار بالای این نوع تركیبات، كاربرد آنها در ساخت لاستیك خودرو را با محدودیت‌هایی مواجه ساخته است، اما با توجه به این كه این تركیبات از مقاومت مناسبی در برابر مواد شیمیایی و همچنین اكسیداسیون برخوردار هستند امروزه از این ماده در ساخت بسیاری از ابزارها و در زمینه‌های تخصصی استفاده می‌شود.
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic